Kalkulator Dni Opóźnienia W Płatnościach


Zakupy zapasów
Zobowiązania
Rachunkowość
dni

Określ, ile czasu zajmie opłacenie rachunków Twojej firmy.

Opłacanie rachunków

Dni Opóźnienia W Płatnościach (DPO) to średnia liczba dni, które firma potrzebuje, aby uregulować zaległe faktury dostawcy za wcześniejsze zakupy.

Ogólnie rzecz biorąc, wskaźnik DPO odzwierciedla sytuację finansową firmy. Co ważniejsze, pokazuje, jak firma zarządza przepływami pieniężnymi.

Problem polega na tym, że obliczenie DPO Twojej firmy może być nieco skomplikowane. Jednakże z pomocą naszego Kalkulatora Dni Opóźnienia W Płatnościach zrobisz to w mgnieniu oka!

Czym jest DPO?

DPO służy do mierzenia średniej liczby dni, zanim firma ureguluje swoje zobowiązania. Obejmuje to wszelkie faktury dostawców.

Dlatego DPO mierzy efektywność firmy w zarządzaniu swoimi zobowiązaniami.

Zazwyczaj firma z wysokim DPO potrzebuje nieco więcej czasu, aby opłacić swoje rachunki, zachowując środki pieniężne przez dłuższy czas. Może to pozwolić firmie na wykorzystanie dostępnych środków w innych korzystnych celach. Z drugiej strony wysoki DPO nie zawsze jest dobrym znakiem. Może to odzwierciedlać niezdolność firmy do terminowego płacenia rachunków. Zazwyczaj dostawcy wolą współpracować z firmą o niskim DPO, ponieważ mogą wtedy szybko otrzymać swoje pieniądze. Jednak zawsze możesz negocjować i zawrzeć umowę z dowolnym dostawcą.

Porada

Istnieje podobna miara nazywana wskaźnik cyklu regulowania należności, który odpowiada na pytanie, ile średnio czasu firma potrzebuje, aby otrzymać płatności od swoich klientów.

Jak obliczyć DPO

Aby obliczyć DPO, musisz znać trzy wartości: średnie zobowiązania, zakupy oraz dni w okresie rozliczeniowym.

Pierwsze, obliczenie średnich zobowiązań jest proste. Musisz wziąć średnią z początkowych i końcowych zobowiązań, używając tego wzoru:

średnie zobowiązania = (początkowe zobowiązania + końcowe zobowiązania) / 2.

Po drugie, możesz obliczyć zakupy za pomocą poniższego wzoru:

końcowy stan magazynu – początkowy stan magazynu + koszt sprzedanych towarów.

 

Wreszcie, dni w okresie rozliczeniowym to zazwyczaj 365.

Wzór na obliczenie dni opóźnienia w płatnościach

Możesz obliczyć DPO za pomocą tego wzoru:

DPO = (średnie zobowiązania / zakupy) x dni w okresie rozliczeniowym.

 

Oto inna wersja wzoru:

DPO = (zobowiązania x liczba dni w okresie rozliczeniowym) / koszt sprzedanych towarów.

 

Tak przy okazji, nasz kalkulator korzysta z pierwszego wzoru.

Przykład obliczenia DPO

Załóżmy, że firma ma średnie zobowiązania w wysokości 155 000 dolarów i całkowite zakupy wynoszące 275 000 dolarów.

DPO = (średnie zobowiązania / zakupy) x dni w okresie rozliczeniowym = (155 000 dolarów / 275 000 dolarów) x 365 = 205,73 dni.

Czyli firma potrzebuje około 205,73 dnia, aby opłacić swoje rachunki.

Masz problem z obliczeniami? Calcopolis oferuje wiele przydatnych narzędzi, które możesz wykorzystać!

Zastosowania DPO

Jest wiele zastosowań dla obliczeń DPO. Sprawdźmy kilka z nich.

Pokazuje, jak efektywnie firma może zarządzać swoim kapitałem obrotowym

DPO może pomóc określić, jak efektywnie firma może zarządzać swoim kapitałem obrotowym. Okres, w którym firma płaci swoje rachunki, może wiele powiedzieć o jej kondycji finansowej i strategiach.

Ogólnie rzecz biorąc, każda firma może używać DPO do oceny swojej płynności i zdolności kredytowej.

Odzwierciedla elastyczność finansową

DPO pozwala firmie zrozumieć jej elastyczność finansową. Co więcej, pokazuje, kiedy możesz oczekiwać zwrotu jako dostawca.

Zazwyczaj dostawcy wolą współpracować z firmą o niskiej wartości DPO. Dlatego nie muszą czekać długo na swoje pieniądze.

Niska wartość DPO zwykle oznacza, że firma skutecznie zarządza swoim przepływem pieniężnym. Dlatego dostawcy chętniej podejmują współpracę z tą firmą.

Kluczowe do obliczenia Cyklu Konwersji Gotówki

Obliczenie DPO jest niezbędne do znalezienia wartości Cyklu Konwersji Gotówki (Cash Conversion Cycle, CCC). Wartość DPO jest integralną częścią wzoru CCC.

Ogólnie rzecz biorąc, CCC to kluczowy wskaźnik odzwierciedlający czas, jaki firma potrzebuje, aby przekształcić zasoby wejściowe w gotówkę.

Zazwyczaj DPO skupia się na aktualnie zaległych zobowiązaniach przez firmę. Z kolei CCC śledzi cykl czasu gotówki od momentu jej przekształcenia w zapasy i przez sprzedaż i należności.

Poprawa wartości DPO firmy

Poprawa DPO

Istnieje wiele sposobów, w jaki firma może poprawić swoje DPO. Na przykład firma mogłaby zacząć korzystać z elektronicznego systemu płatności. Umożliwia to szybsze i bardziej efektywne płatności.

Ponadto, aby zmniejszyć DPO, firma powinna regularnie monitorować swoje zobowiązania. Może to pomóc zidentyfikować problem, który mógłby powodować opóźnienia w płatnościach dostawcom.


Autorzy

Narzędzie stworzone przez Lucas Krysiak w dniu 2023-04-06 14:46:21 | Ostatnio sprawdzone przez Mike Kozminsky w dniu 2023-09-21 12:11:45

© FinansoPolis 2023-2024 All rights reserved. Przed skorzystaniem ze strony zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności.
Loading...