Kalkulator CAGR


years

Przydatna metoda oceny wyników inwestycji długoterminowych.

Co to jest Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR)?

Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu to miernik średniej rocznej stopy wzrostu w określonym okresie. Zwykle CAGR jest obliczany dla kilku lat.

CAGR jest bardzo przydatny do oceny rentowności inwestycji w długim okresie. Pomaga porównać inwestycje o różnych ramach czasowych, redukując stopę zwrotu do wspólnego mianownika - w tym przypadku średniego rocznego wzrostu.

Ten wskaźnik zazwyczaj przedstawiany jest jako wartość procentowa, ale stosunek też jest prawidłowy, choć mniej powszechny.

Ponieważ nie wszystkie inwestycje są zyskowne, CAGR może przyjmować wartości dodatnie lub ujemne.

Ze względu na swoją prostotę ten wskaźnik jest szeroko stosowany w różnych typach inwestycji, od akcji i funduszy inwestycyjnych, po analizy biznesowe i nieruchomości.

Jak obliczyć CAGR?

Aby obliczyć CAGR, należy postępować zgodnie z poniższą procedurą.

  1. Zbierz dane dotyczące inwestycji: wartość początkowa, wartość końcowa i czas inwestycji w latach.
  2. Podstaw wartości do poniższego wzoru CAGR.

Wzór CAGR

Aby obliczyć Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu, użyj następującego równania:

CAGR = (Vf / Vb)^(1/t) - 1

Gdzie:

Vf - wartość na koniec inwestycji

Vb - wartość na początek inwestycji

t - liczba lat

Zalety i wady CAGR

Chociaż CAGR jest przydatnym wskaźnikiem finansowym, ma swoje ograniczenia, o których trzeba wiedzieć, aby poprawnie interpretować wyniki.

Na początek zacznijmy od zalet tego wskaźnika.

Zalety CAGR

  1. Jest to prosty wskaźnik, łatwy do zrozumienia nawet dla początkujących inwestorów.
  2. To uniwersalny wskaźnik, który można stosować do dowolnego rodzaju inwestycji.
  3. Może być używany do analizy inwestycji o różnych horyzontach czasowych.
  4. Wymaga tylko trzech wartości wejściowych, a wszystkie dane są łatwe do znalezienia.

Ograniczenia CAGR

CAGR ma jedną poważną wadę. Ponieważ wynik formuły CAGR jest tylko średnim zwrotem w długim czasie, ukrywa ona zmienność inwestycji.

Co więcej, obliczanie CAGR dla aktywów o dużej zmienności może być mylące w krótkim okresie. Na przykład CAGR inwestycji w akcje przez trzy lata może dać różne wyniki podczas prosperity ekonomicznej w porównaniu do recesji.

Jednak na przykład, jeśli obliczysz CAGR dla długoterminowej inwestycji w ETF przez ostatnie 30 lat, wynik jest znacznie bardziej dokładny.

Oczywiście są inwestycje, kiedy CAGR w krótkim okresie mógłby być stosowany, takie jak obligacje, wynajem nieruchomości, SaaS, itp.

Podobne narzędzia

Jeśli planujesz poważną strategię inwestycyjną, FinansoPolis jest odpowiednie dla Ciebie. Na naszej stronie znajdziesz wiele narzędzi, które pomogą Ci zweryfikować swoje inwestycje.

Punkt wyjścia powinien być na stronie kategorii kalkulatory inwestycyjne; znajdziesz tam kilkadziesiąt narzędzi online, które pomogą Ci obliczyć rentowność różnych inwestycji.

Najbardziej popularne to kalkulator ROI i kalkulator EBIT. Są jednak także kilka specjalistycznych narzędzi, których trudno znaleźć gdzie indziej, na przykład kalkulator WACC i kalkulator ROAS.


Autorzy

Narzędzie stworzone przez Lucas Krysiak w dniu 2022-07-14 16:36:39 | Ostatnio sprawdzone przez Mike Kozminsky w dniu 2023-08-10 17:08:20

© FinansoPolis 2023-2023 All rights reserved. Przed skorzystaniem ze strony zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności.
Loading...