Kalkulator rentowności obligacji


%
lat

Z FinansoPolis z łatwością określisz stopę zwrotu z inwestycji w obligacje.

Rozważasz dywersyfikację swojego portfela poprzez nowe inwestycje? Jeśli tak, inwestowanie w obligacje jest prawdopodobnie jedną z twoich najbezpieczniejszych opcji.

Zanim zainwestujesz ciężko zarobione pieniądze w obligacje, musisz skorzystać z niezawodnego kalkulatora rentowności, aby lepiej zrozumieć oczekiwany zwrot.

W tym przypadku przyda się kalkulator rentowności obligacji od FinansoPolis!

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak działają ceny obligacji, jakie czynniki na nie wpływają i co to oznacza dla rentowności obligacji.

Co to jest rentowność obligacji?

Dokonując jakiejkolwiek inwestycji, chcesz mieć jasne pojęcie o tym, jaki ma być oczekiwany zwrot z inwestycji. Dokładnie to mówi ci rentowność obligacji.

Rentowność obligacji to oczekiwany roczny zwrot z obligacji przez cały jej okres do daty jej wykupu. To proporcja ceny obligacji, którą odzyskasz w postaci odsetek w danym okresie. Zawiera również pierwotną kwotę, którą odzyskasz przy wykupie.

Jak obliczyć rentowność obligacji

Istnieją dwa rodzaje rentowności obligacji. Opisaliśmy poniżej, jak je obliczyć:

Jak obliczyć bieżącą rentowność

Pierwszym krokiem jest ustalenie bieżącej ceny rynkowej obligacji.

Po jej ustaleniu musisz obliczyć roczny kupon. Ta wartość zależy od stopy kuponowej obligacji, okresu obligacji i innych czynników.

Aby obliczyć bieżącą rentowność obligacji, podziel roczny kupon przez bieżącą cenę rynkową obligacji. Otrzymasz w ten sposób bieżącą rentowność w procentach.

Oto wzór:

Bieżąca rentowność obligacji = Stopa kuponowa / Bieżąca cena obligacji

Jak obliczyć rentowność do wykupu

Aby obliczyć rentowność do wykupu, użyj poniższego wzoru:

(Wartość nominalna / Cena bieżąca) ^ (1/n - 1)

Wartość nominalna obligacji to kwota, którą pierwotnie za nią zapłaciłeś, a "n" to liczba lat pozostałych do daty wykupu obligacji.

Jeśli matematyka nie jest twoją mocną stroną, obliczenie rentowności do wykupu może być przytłaczające. Na szczęście, kalkulator rentowności obligacji od FinansoPolis może zrobić wszystkie obliczenia za ciebie.

Dlaczego rentowności obligacji rosną i spadają?

Główną przyczyną fluktuacji rentowności obligacji są zmiany stóp procentowych w gospodarce.

Kiedy stopa procentowa wzrasta, cena wszystkich obligacji na rynku spada, i odwrotnie. Oznacza to, że starsze obligacje zyskują na wartości w stosunku do nowo emitowanych.

Ta zmiana w cenie obligacji wpływa jak efekt domina na rentowność. Związek między tymi dwoma czynnikami jest odwrotny.

W miarę jak cena obligacji rośnie, jej rentowność maleje.

Czy rentowność obligacji to rentowność do wykupu?

Rentowność obligacji do wykupu jest podobna do jej bieżącej rentowności. Jednak te dwa typy rentowności nie są takie same.

Jak pokazano powyżej, bieżąca rentowność obligacji jest po prostu funkcją rocznego przepływu pieniężnego do posiadacza podzieloną przez bieżącą cenę rynkową. Mówi ona posiadaczowi, ile zarobi na obligacji każdego roku.

W przeciwnym razie, rentowność obligacji do wykupu jest bardziej długoterminowa. Uwzględnia wartość czasu pieniądza. W rezultacie daje dokładniejszy obraz rentowności inwestycji w obligacje.

Czy obligacje to dobre inwestycje?

Obligacje rządowe są generalnie uważane za jedne z najmniej ryzykownych opcji inwestycyjnych. Oferują również rozsądny zwrot z inwestycji, biorąc pod uwagę ich niskie ryzyko.

Jednakże, nie są one całkowicie bezpieczne. Ceny i rentowności obligacji mogą znacznie zmieniać się w zależności od fluktuacji stóp procentowych.

Z uwagi na spodziewany wzrost stóp procentowych w najbliższej przyszłości, warto zastanowić się nad wszystkimi opcjami przed inwestycją w obligacje.

Pamiętaj, że jako inwestor możesz inwestować w obligacje korporacyjne, ale nie mogą być one uznawane za tak bezpieczne jak obligacje rządowe (źródło).

Czy rentowność obligacji może być ujemna?

Inwestując w obligacje, robisz to, aby mieć pozytywny zwrot z inwestycji.

Niestety, czasami tak się nie dzieje. W niektórych przypadkach rentowność obligacji może stać się ujemna z powodu zmian w jej cenie, spowodowanych fluktuacjami stóp procentowych.

Gdy to się dzieje, posiadacz obligacji ponosi stratę po jej wykupie. To nie jest rzadkość. W obiegu jest tryliony dolarów obligacji o ujemnej rentowności.

Alternatywy dla obligacji

Jeśli szukasz bezpiecznych alternatyw inwestycyjnych dla obligacji rządowych, możesz rozważyć konta oszczędnościowe i lokaty. Oczekiwane stopy zwrotu można obliczyć przy użyciu innych kalkulatorów dostępnych na FinansoPolis kalkulator konta oszczędnościowego i kalkulator lokat.


Autorzy

Narzędzie stworzone przez Lucas Krysiak w dniu 2023-04-13 11:50:16 | Ostatnio sprawdzone przez Mike Kozminsky w dniu 2023-09-01 16:39:59

© FinansoPolis 2023-2024 All rights reserved. Przed skorzystaniem ze strony zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności.
Loading...