Kalkulator wskaźnika absencji


dni
dni

Monitoruj wskaźnik absencji swoich pracowników

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy wskaźnik absencji pracowników w Twojej firmie jest wyższy niż u konkurencji?

Może obawiasz się, że szkodzi to Twojemu biznesowi, albo po prostu chcesz wiedzieć, czy możesz coś zrobić, by poprawić sytuację.

Bez względu na powód, możemy pomóc! Nasz kalkulator wskaźnika absencji, to proste narzędzie, które pozwoli Ci zobaczyć, czy możesz mieć problem z absencjami—dzięki czemu będziesz mógł zareagować, zanim staną się one poważnym problemem.

Ponadto dzisiaj opowiemy Ci wszystko na temat:

  • Czym jest wskaźnik absencji

  • Jak go obliczyć

  • Dlaczego warto znać wskaźnik absencji

  • Jak zmniejszyć absencję w Twojej firmie

Czym jest wskaźnik absencji?

Wskaźnik absencji to miara określająca, ile osób nieobecnych jest w pracy w danym okresie czasu. Nazywany jest także wskaźnikiem nieobecności pracowników.

Może być on mierzony na różne sposoby, ale zazwyczaj jest przedstawiany jako procent nieobecnych pracowników, do tych którzy powinni pracować w tym okresie.

Jak obliczyć wskaźnik absencji?

Obliczanie wskaźnika absencji jest dość prostym procesem. Oto jak:

  • Wyodrębnij okres czasu, dla którego chcesz poznać wskaźnik absencji

  • Ustal łączną liczbę pracowników w tym okresie (jeśli jest inna niż obecna, użyj średniej liczby pracowników)

  • Oblicz, ile dni roboczych było w tym okresie, odejmując dni wolne (weekendy i święta).

Po zebraniu wszystkich danych, użyj tego wzoru:

Wskaźnik absencji = Całkowita liczba dni nieobecności ÷ (Liczba pracowników × Liczba dni roboczych) × 100

Dlaczego monitorowanie absencji jest kluczowe dla Twojego biznesu?

Znajomość wskaźnika absencji pracowników jest ważna z różnych powodów, w tym:

1. Dostarcza rzeczywistej informacji na temat liczby potrzebnych pracowników

Jeśli w przybliżeniu wiesz, jaki procent osób będzie nieobecny w pracy w danym czasie, łatwiej ocenisz potrzeby kadrowe.

Na przykład, jeśli wiesz, że 10% Twoich pracowników jednocześnie idzie na urlop, będziesz miał lepsze pojęcie o tym, ilu ludzi potrzebujesz tymczasowo zatrudnić.

2. Umożliwia obliczenie liczby pracowników potrzebnych do pokrycia zmian (sklep, restauracja, fabryka)

Gdy wiesz, ile dni pracownik będzie nieobecny w biurze, możesz zaplanować z wyprzedzeniem i upewnić się, że ktoś inny będzie mógł przejąć jego obowiązki.

Często można radzić sobie z brakami kadrowymi, dzieląc pracę lub zmiany między pozostałymi pracownikami lub przejmując część zadań na siebie.

3. Umożliwia identyfikację dobrych pracowników

Jeśli pracownicy mają dobrą frekwencję, świadczy to o tym, że są niezawodni i godni zaufania. Jest to szczególnie cenne w przypadku pracy pod presją!

Jeśli pracownik często opuszcza pracę, może to być znak, że nie nadaje się do tej roli.

4. Pozwala zachować jakość usługi

Jeśli masz wysoki wskaźnik absencji, łatwo stracić pracowników i trudno zastąpić ich! Może to prowadzić do spadku jakości usług, co może odstraszyć klientów i zaszkodzić Twojemu biznesowi.

Monitorowanie absencji pomaga śledzić nieobecności pracowników, dzięki czemu można zająć się problemami, zanim staną się one poważniejsze.

Jak poprawić wskaźnik absencji w Twojej firmie?

Jeśli wskaźnik absencji w Twojej firmie jest wyższy niż średnia, oto kilka pomysłów:

1. Nagradzaj pracowników z brakiem nieobecności w poprzednim miesiącu

Nie ma lepszego sposobu, aby motywować pracowników do codziennego przychodzenia do pracy, niż nagradzanie ich za to.

Jednym ze sposobów jest karta podarunkowa; innym jest ceremonia wręczenia nagród, podczas której pracownicy są doceniani za ciężką pracę i zaangażowanie.

2. Oferuj pełen etat zamiast pracy w niepełnym wymiarze godzin

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę wskaźnika absencji w Twojej firmie jest oferowanie pełnego etatu zamiast pracy w niepełnym wymiarze godzin.

Prac na niepełny etat może być stresująca i często nie oferuje takich samych korzyści jak pełen etat, co może prowadzić do poczucia stresu u pracowników. Takie uczucia mogą sprawić, że będą oni brać dni wolne od pracy lub nawet rezygnować z pracy.

3. Dbaj o komfort pracy w Twojej firmie

Podstawowo, jeśli Twoi pracownicy nie czują się komfortowo, nie będą chcieli tam przebywać. Może to prowadzić do stresu, co z kolei może prowadzić do chorób i większej szansy na nieobecność.

Dlatego, jeśli chcesz, aby Twoi pracownicy byli zdrowi i zadowoleni, ważne jest, aby ich środowisko pracy sprzyjało dobremu zdrowiu.

Inne przydatne narzędzia

Jeśli jesteś właścicielem małej firmy, możesz znaleźć wiele innych użytecznych narzędzi, które pomogą Ci rozwijać Twoją firmę. Kalkulator stawki rozliczeniowej pomoże Ci ustalić, ile powinieneś pobierać od klientów za pracę wykonywaną przez Twoich pracowników. Z kolei kalkulator wynagrodzenia brutto pomoże Ci obliczyć brutto wynagrodzenia dla Twoich pracowników, włączając w to nadgodziny.

Jeśli jesteś freelancerem lub solopreneurem, nasz kalkulator godzin płatnych może Ci pomóc w ustaleniu, ile powinieneś dostawać za swoją pracę.


Autorzy

Narzędzie stworzone przez Lucas Krysiak w dniu 2022-11-17 15:55:05 | Ostatnio sprawdzone przez Mike Kozminsky w dniu 2023-08-27 10:58:25

© FinansoPolis 2023-2024 All rights reserved. Przed skorzystaniem ze strony zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności.
Loading...