Kalkulator Życia Z Oszczędności


%
%
%

Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby móc utrzymać się z oszczędności?

Wielu ludzi pragnie wypracować sobie niezależność finansową jeszcze przed emeryturą. Przejście na wcześniejszą emeryturę staje się coraz częściej obieranym celem przez młode i ambitne osoby. Jednak pytanie brzmi - jak wiele pieniędzy potrzebujemy, abyśmy nie musieli już nigdy pracować? Spójrzmy na to z perspektywy przykładowych dochodów.

Życie z oszczędności

Przedstawiamy Państwu kalkulator, który pozwoli obliczyć, jak dużego kapitału potrzebujecie, aby żyć z oszczędności. Jakie dane oblicza kalkulator?

 • Kalkulator uwzględnia odsetki od dywidendy lub kapitału oszczędnościowego, który zgromadziliście;
 • W kalkulatorze możecie uwzględnić, jaką kwotę na życie miesięcznie chcecie wypłacać;
 • Program uwzględnia rosnący poziom inflacji;
 • Oraz podatki, które należy odprowadzić od dochodów pozyskanych z oszczędności.

Dzięki tym szczegółowym obliczeniom dowiecie się, na ile lat życia wystarczy wam konkretna suma pieniędzy.

Czy milion złotych wystarczy, aby przejść na wcześniejszą emeryturę?

Milion złotych może dla wielu osób wydawać się ogromną kwotą. Czy w rzeczywistości wystarczy jednak, aby bezpiecznie przejść na wczesną emeryturę? To ile pieniędzy potrzebujemy do przejścia na emeryturę, jest uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim powinniście oszacować, ile pieniędzy miesięcznie jest wam niezbędne do komfortowego życia. Po drugie skorzystajcie z promowanego przez nas kalkulatora, aby upewnić się, jaki procent odsetek z kapitału otrzymacie. Kalkulator życia z oszczędności uwzględni również przewidywany wzrost inflacji na przestrzeni lat. Dzięki temu uzyskacie dokładny pogląd na to, jak wiele pieniędzy potrzebujecie, aby swobodnie utrzymać się z oszczędności na emeryturze.

Przykładowo każda osoba, która posiada milion złotych, może pozwolić sobie na wypłacanie 3000 złotych miesięcznie przez następne 30 lat. Taka stopa zwrotu będzie możliwa, jeśli odsetki kapitałowe wyniosą 3%, a poziom inflacji około 2% link do obliczeń.

Jeżeli jednak w tym samym schemacie uda nam się uzyskać stopę zwrotu z oszczędności na wysokości 8%, będziemy mogli wypłacać 4000 złotych miesięcznie przez następne 60 lat link

Dzięki naszemu kalkulatorowi obliczymy niezbędną ilość pieniędzy dla wybranej kwoty wypłacanej co miesiąc. Na przykład, aby móc żyć za 10 000 złotych miesięcznie przez około 80 lat, potrzebujemy 3,8 miliona złotych (obliczenia).

W jaki sposób można zostać rentierem?

Jeżeli planujecie zostać rentierami, musicie zadbać o kilka istotnych aspektów.

Systematyczne oszczędzanie

Najprościej rzecz ujmując, odłożenie dużego kapitału wymaga cyklicznego oszczędzania. Dla rentiera budowanie rezerwy gotówkowej jest priorytetem. Oznacza to, że oszczędza on pieniądze regularnie, a nie tylko wtedy, gdy ma dostęp do dodatkowej gotówki. 

Najlepszym rozwiązaniem jest aktywowanie automatycznego procesu oszczędzania na koncie bankowym. W ten sposób możemy wybrać przykładową kwotę, którą bank automatycznie odłoży z naszej wypłaty co miesiąc. Im wcześniej zaczniemy systematycznie odkładać na swoją przyszłość, tym większy kapitał zbudujemy.

Inwestowanie

Droga do zostania rentierem wiedzie nie tylko przez proces regularnego odkładania kapitału. Na pewnym etapie życia, powinniśmy zacząć inwestować. Jeżeli nasz kapitał nie będzie oddawał zwrotu, część odkładanych pieniędzy zostanie pochłonięta przez inflację (odwiedź nasz Kalkulator Inflacji). Rozsądne inwestowanie ochroni oszczędności przed inflacją, a przy odrobinie szczęścia pozwoli je pomnożyć. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze formy inwestycji.

Akcje

Akcje są papierami wartościowymi emitowanymi przez firmy. Możemy zainwestować w akcje dowolnej spółki, która je emituje. W odróżnieniu od trzymania kapitału na koncie oszczędnościowym akcje charakteryzują się umiarkowanym poziomem bezpieczeństwa. Nigdy nie mamy pewności co do tego, czy wartość rynkowa danej firmy wzrośnie, czy też spadnie. Dlatego podejmujemy pewne ryzyko. Warto jednak pamiętać o tym, że wahania cenowe na rynku akcji są umiarkowane. Dlatego nie zaszkodzą naszemu kapitałowi tak jak kryptowaluty podczas bessy.

Nieruchomości

Nieruchomości są bardzo popularną formą inwestowania i w praktyce wielu rentierów wybiera właśnie tę formę przechowywania kapitału. Ze względu na dobre stopy zwrotu, duże bezpieczeństwo i niską zmienność tych klas aktywów. 

Metale szlachetne

Metale szlachetne dawniej były ekwiwalentem pieniądza papierowego. W dzisiejszych czasach stanowią dobry magazyn wartości, ponieważ mają charakter deflacyjny. Oznacza to, że wraz z upływem czasu, za tę samą ilość złota lub srebra kupimy coraz więcej towarów. Deflacja jest zatem przeciwieństwem inflacji. Metale, takie jak złoto, srebro, platyna i brąz są względnie bezpieczne, ponieważ rynek zawsze potrzebuje ich w postaci surowców produkcyjnych. Dlatego nawet w obliczu słabnącej siły nabywczej gotówki, metale szlachetne utrzymują swoją cenę.

Kryptowaluty

Kryptowaluty są nowym rodzajem instrumentów finansowych. Na rynku pojawiły się dopiero w 2009 roku. W odróżnieniu od wszystkich innych form inwestycji charakteryzują się wysokim niebezpieczeństwem, ponieważ na rynku kryptoaktywów panuje duża fluktuacja cenowa. W ciągu miesiąca cena monety elektronicznej może spaść o 40%, a następnie w ciągu następnych dwóch tygodni wzrosnąć o 50%. Cyfrowe tokeny kuszą inwestorów szansą na duże zyski w krótkim czasie. Jeżeli jednak zależy wam na bezpiecznym przechowywaniu kapitału, omijajcie rynki kryptowalutowe.

Kalkulator systematycznego oszczędzania

Możecie skorzystać z kalkulatora systematycznego oszczędzania dostępnego na naszej stronie. Pomoże wam sporządzić plan dotyczący inwestycji. Po wprowadzeniu odpowiednich danych dowiecie się, jak długo będziecie musieli oszczędzać, aby zdobyć kapitał niezbędny do przejścia na wczesną emeryturę.

Ile pieniędzy potrzebujesz, aby zostać rentierem?

Do oszacowania tego, ile pieniędzy będzie nam potrzebne, aby dołączyć do grona rentierów, musimy obliczyć bieżące wydatki. Określmy zatem, jak wiele gotówki miesięcznie przeznaczamy na komfortowe życie. Następne spiszmy nasze wydatki. Najlepiej, jeśli podzielimy je na dwie listy, wydatki konieczne oraz opcjonalne. Pula pieniędzy niezbędnych do przeżycia powinna również zawierać poduszkę finansową przeznaczoną na nieprzewidziane wydatki.

Prędzej czy później napotkają nas okoliczności w postaci naprawy auta, wizyty u stomatologa lub wymiany zepsutego telefonu na nowy. Podczas określania kwoty, którą powinniśmy odkładać na wczesną emeryturę, powinniśmy również uwzględnić inflację. W tym celu możemy skorzystać z kalkulatora oszczędnościowego, który ułatwi nam obliczenia.

Przykładowo jeżeli kwota niezbędna do spokojnego życia, może wynosić od 3000 do 6000 złotych. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb osoby, która odkłada na swoją przyszłość. Niektórzy mogą mieć zaplanowane założenie rodziny lub kultywowanie kosztownego hobby. W przypadku takich osób minimalna miesięczna kwota powinna stosownie wzrosnąć.

Oczywiście, gdy zaczniemy w miarę możliwości odkładać więcej pieniędzy, zwiększymy komfort życia na emeryturze. Musimy się wtedy liczyć z tym, że na zasłużony odpoczynek przyjdzie nam czekać nieco dłużej.

Zaplanuj wcześniejszą emeryturę

Jeżeli udało wam się określić przybliżoną miesięczną kwotę niezbędną do komfortowego życia, jesteście na dobrej drodze do zaplanowania wczesnej emerytury. Zanim jednak przejdziecie dalej, skorzystajcie z kilku porad, które pomogą wam w przyszłości zostać rentierem.

Zacznijcie od spłacenia wszystkich aktualnych kredytów. Stanowią przeszkodę podczas odkładania kapitału. Po spłaceniu kredytów powinniście wdrożyć w swoje życie plan systematycznego oszczędzania kapitału. Opcjonalnym krokiem jest znalezienie lepiej płatnego miejsca pracy i zwiększenie kwoty odkładanej co miesiąc. W ten sposób szybciej odłożycie na planowaną emeryturę.

Co najważniejsze, inwestujcie swoje pieniądze. Pamiętajcie jednak o tym, aby wybierać bezpieczne inwestycje. Podczas tworzenia poduszki finansowej nie zależy nam na szybkim zarobku obarczonym ryzykiem. W tym przypadku istotna jest systematyczność i wytrwałość. Coraz większą popularnością cieszy się ruch FIRE polegający na dążeniu do odkładania jak największej części włsanych dochodów, tak aby dzięki temu szybko osiagnąć wolność finansową.

W naszym portalu znajdziesz zaawansowany Kalkulator FIRE, który pozwoli Ci oproacować plan na osiągnięcie wcześniejszej emerytury.

Jak uzbierać milion dolarów?

Odłożenie miliona dolarów dla niektórych brzmi niczym niewykonalne zadanie. Przyjrzyjmy się jednak temu, jak długo musielibyśmy odkładać 3000 złotych miesięcznie, aby dotrzeć do tej kwoty. Obliczenia podsumowaliśmy za pośrednictwem naszego kalkulatora oszczędnościowego. Systematyczne odkładanie 3000 złotych co miesiąc z 10% oprocentowaniem, pozwoli nam zyskać:

 • 242 325 zł w 5 lat;
 • 672 100 zł w 10 lat;
 • 1 401 034 zł w 15 lat;
 • 2 601 494 zł w 20 lat;
 • 3 677 717 zł w 23 lata.

Jak widać odłożenie miliona dolarów, wcale nie stanowi odrealnionego marzenia.

Ilu jest rentierów w Polsce?

Za pośrednictwem danych zgromadzonych przez Credit Suisse dowiadujemy się, że w 2019 roku, w Polsce było 116 000 osób z majątkiem netto powyżej jednego miliona dolarów. Jest to statystycznie 0.5% dorosłych Polaków. Zostanie rentierem, niewątpliwie wymaga dużego samozaparcia i systematyczności. Możemy jednak uznać, że jest to zadanie możliwe do wykonania.

Przejście na emeryturę przed 40 rokiem życia? Powiemy ci jak to zrobić!

Jeżeli chodzi o planowanie komfortowej emerytury, nigdy nie jest za wcześnie. Zgodnie z informacjami zgromadzonymi za pośrednictwem ankiety Retirement Confidence Survey, potrzebujemy mniej więcej 3 milionów złotych, aby przejść na emeryturę w wieku 40 lat. Jeżeli jednak zamierzacie przejść na emeryturę dopiero w wieku 65 lub 67 lat, macie kilkadziesiąt lat na oszczędzanie. Wyznaczenie sobie celu w postaci przejścia na emeryturę w wieku 40 lat jest nieco większym wyzwaniem. Mimo wszystko uważamy, że nie jest celem niemożliwym do spełnienia. Wymaga to od nas jednak nie tylko systematycznego systemu oszczędzania, ale także sukcesywnego inwestowania odłożonej gotówki.

Zwizualizuj swoją wymarzoną emeryturę i wyznacz konkretne cele

Dla każdej osoby idealna emerytura może oznaczać coś zupełnie innego. Dlatego powinniście wyobrazić sobie, jak wiele wydatków będą musiały pokryć wasze oszczędności. Jeżeli chcecie dobrze rozplanować swoją emeryturę, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób spędzicie następne kilka dekad swojego życia. Planujesz podróżować, gdy uwolnicie się od pracy? Jakie są wasze nawyki żywieniowe i związane z nimi wydatki? Czy przepadacie za drogim alkoholem? Może planujecie pracę w niepełnym wymiarze godzin pomimo emerytury? Odpowiedź na te kilka pytań pozwoli wam ustalić wstępne szacunki dotyczące wydatków w przyszłości. W razie niepewności skorzystajcie z kalkulatora oszczędności dostępnego na naszej stronie.

Kiedy dobrze przemyślicie swój budżet, zastanówcie się również nad tym, ile pieniędzy musicie odkładać co miesiąc, aby spełnić swoje marzenie emerytalne w odpowiednim czasie. Ustalenie takiego budżetu bywa trudne nawet w normalnych okolicznościach. Sytuacja staje się jeszcze bardziej utrudniona, gdy planujecie wcześniejszą emeryturę w okolicy czterdziestki. Możecie jednak ułatwić sobie życie na emeryturze, jeżeli do tego czasu znajdziecie hobby przynoszące dodatkowy dochód. W połączeniu z pasywnym zarobkiem pochodzącym ze zgromadzonych oszczędności dochodowe hobby znacznie ułatwi życie na wczesnej emeryturze.

Oszacuj wzrost swoich oszczędności za pomocą naszego kalkulatora i rozważ metody pomnażania pieniędzy

Po ustaleniu swojego długoterminowego celu możecie przejść do realizacji planu wczesnej emerytury. Na podstawie tego ile czasu zostało do 40 roku życia, oszacujcie w kalkulatorze oszczędności kwotę miesięcznych wpłat niezbędną do uzbierania środków emerytalnych. Weźmy za przykład osobę w wieku 25 lat, która zarabia 100 000 złotych rocznie. W celu uzbierania 2 milionów złotych na emeryturę powinna oszczędzać nieco ponad 4000 złotych miesięcznie. W ten sposób uzyska dostateczną ilość pieniędzy, aby wydawać mniej więcej 2500 złotych miesięcznie na swojej wczesnej emeryturze.

Oczywiście oznaczałoby wówczas, że taka osoba musi nieco ograniczyć swoją rozrzutność i nauczyć się skromniejszego życia celem uszczuplenia wydatków. Mimo wszystko w ten sposób pokazujemy, że przejście na emeryturę w wieku 40 lat jest jak najbardziej realne. Jeżeli postanowicie odkładać swoje pieniądze do 50 lub nawet 60 roku życia, regularnie powiększana poduszka finansowana stanie się znacznie bardziej satysfakcjonująca.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dobrze jest zapewnić sobie do tego czasu pewnego rodzaju hobby lub pasywną działalność, która pozwoli dorobić kilka groszy. Następnym krokiem, który warto podjąć przed przejściem na wczesną emeryturę, jest rozważenie opcji na zwiększanie swoich oszczędności.

Jeśli marzy wam się komfortowe życie bez zmartwień na emeryturze, musicie celować w nieco wyższe kwoty podczas odkładania gotówki. Nie macie pomysłu na to, w jaki sposób zarabiać więcej pieniędzy? Istnieje wyjście z tej sytuacji. Wystarczy, że ograniczycie zbędne wydatki. Na przykład, zamiast wynajmu mieszkania, możecie zamieszkać w pokoju ze współlokatorem. Możecie również sprzedać auto i poruszać się za pośrednictwem transportu publicznego.

Kiedy już popracujecie nad zmniejszeniem swoich bieżących wydatków, możecie ponownie spróbować znaleźć źródło większego dochodu. Zawsze istnieje możliwość wzięcia nadgodzin lub znalezienia drugiej pracy na pół etatu.

Wybierz właściwe instrumenty finansowe podczas inwestowania

giełda

Jeżeli pragniecie zaoszczędzić na emeryturę do 40 roku życia, powinniście zastanowić się nad rozsądnym inwestowaniem. Strategiczne ulokowanie zaoszczędzonych pieniędzy przyspieszy realizację celu. Przejście na emeryturę do czterdziestki wymaga proaktywności. Sumiennie zasilajcie swoje konto oszczędnościowe i wybierajcie bezpieczne instrumenty finansowe, które pomogą zwiększyć wasze oszczędności. Im wcześniej zaczniecie, tym szybciej zrealizujecie swój cel!

Oszczędzanie w wieku 55-64 lat?

Macie prawie 60 lat i uważacie, że jest już za późno, aby oszczędzać na emeryturę? Spokojnie, wasz pociąg jeszcze nie odjechał. Oczywiście nie osiągniecie już tych samych wyników, co osoby, które oszczędzają od kilku dekad. Jednak nigdy nie jest za późno, aby pomyśleć o swojej przyszłości. Nie zaczęliście jeszcze tworzyć poduszki finansowej? W wieku 55 lat powinniście skupić się nie tylko na oszczędzaniu, ale także na nadrabianiu zaległości finansowych. Przygotowywanie się do emerytury w trakcie ostatniej dekady przed osiągnięciem wieku emerytalnego może być trudne.

Wykorzystaj finanse, które masz już do dyspozycji

To, w jakim stopniu powinniście zacząć oszczędzać w trakcie ostatniej dekady przed osiągnięciem wieku emerytalnego, zależy przede wszystkim od finansów, które macie do dyspozycji w obecnej chwili. Plus jest taki, że w połowie swoich lat 50, możecie znacznie łatwiej oszacować, czego spodziewać się na emeryturze niż w wieku 25 lat. Na wczesnym etapie pierwszej kariery zawodowej, trudno oszacować, w jaki sposób nasze życie będzie wyglądało za 40 lat.

Jak pozostać na właściwej drodze i utrzymać się planu?

Aby mieć pewność, że jesteście na właściwej drodze do zapewnienia sobie godnego bytu na emeryturze, wyznaczcie pewne kamienie milowe, które musicie osiągnąć w wyznaczonym czasie. To dobry sposób na stworzenie zachęty do działania. Jeżeli jednak wyznaczycie sobie pewne cele, których nie zdążycie osiągnąć, nie jest to powód do rozpaczania. Zamiast myśleć o porażce, zastanówcie się, w jaki sposób możecie poprawić sytuację w niedalekiej przyszłości.

Jak mogą wyglądać przykładowe kamienie milowe związane ze sferą finansów? Wszystko zależy od waszych indywidualnych potrzeb i możliwości. Możecie przykładowo założyć, że na waszym koncie powinno się znaleźć:

 • 200 000 złotych po 5 latach oszczędzania;
 • 500 000 złotych po 10 latach oszczędzania;
 • 1 000 000 złotych po 15 latach oszczędzania;
 • 2 000 000 złotych po 20 latach oszczędzania.

Stwórzcie swoje własne finansowe kamienie milowe. Po odhaczeniu każdego z nich poczujecie się komfortowo, wiedząc, że wasza wymarzona emerytura jest coraz bliżej.

 

Autorzy

Narzędzie stworzone przez Lucas Krysiak w dniu 2022-03-09 18:11:39 | Ostatnio sprawdzone przez Mike Kozminsky w dniu 2023-06-23 16:59:09

© FinansoPolis 2023-2024 All rights reserved. Przed skorzystaniem ze strony zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności.
Loading...