Kalkulator Efektu Fishera
Efekt Fishera w praktyce!
Efekt Fishera to termin ekonomiczny zdefiniowany przez Irvinga Fishera. Mówi on, że rzeczywista stopa procentowa równa się nominalnej stopie procentowej minus inflacja.
Bezpośrednim implikacją tego prawa jest związek między inflacją a nominalnymi i rzeczywistymi stopami procentowymi.
Podstawowe informacje:
- Wzrost inflacji powoduje spadek rzeczywistej stopy procentowej, chyba że nominalna stopa procentowa zostanie odpowiednio zwiększona.
- Dodatnia rzeczywista stopa procentowa pozwala na ochronę kapitału przed inflacją.
- Ujemna stopa procentowa nie chroni kapitału przed inflacją.
Czym jest Efekt Fishera?
Efekt Fishera to tendencja nominalnych stóp procentowych do śledzenia zmian inflacji. Zatem nominalna stopa procentowa dostosowuje się z czasem do spodziewanej inflacji.
Równanie Efektu Fishera
Ir = In - I
Gdzie:
- Ir - Rzeczywista Stopa Procentowa
- In - Nominalna Stopa Procentowa
- I - Spodziewana Inflacja
Czym jest Międzynarodowy Efekt Fishera (IFE)?
Międzynarodowy Efekt Fishera często jest mylony z Efektem Fishera, podczas gdy to różna teoria, która opisuje wpływ kursów walutowych między krajami na nominalne stopy procentowe.
Międzynarodowy Efekt Fishera twierdzi, że zmiany w nominalnych stopach procentowych śledzą zmiany w przewidywanych kursach walutowych między walutami. Dlatego waluta kraju z niższą nominalną stopą procentową zyska na wartości wobec waluty kraju z wyższą nominalną stopą procentową, ponieważ wyższa stopa procentowa odbija wyższe oczekiwania inflacyjne.
Autorzy
Narzędzie stworzone przez Lucas Krysiak w dniu 2022-09-20 18:33:27 | Ostatnio sprawdzone przez Mike Kozminsky w dniu 2023-09-01 19:09:07