Ile trzeba mieć pieniędzy aby nie musieć już nigdy pracować?

Last modified: 2013-04-15

Zastanawiałeś się kiedyś: Ile potrzebujesz pieniędzy aby nie musieć już nigdy pracować? Czy dałoby się taką kwotę uzbierać w rozsądnym czasie?

Wiadomo, dla każdego jest to indywidualna kwestia. Jednym wystarczy życie za 5 000 zł miesięcznie, jeszcze inni uważają, że 10 000 zł to mało.

 

Abyś mógł uzyskać indywidualną odpowiedź, stworzyliśmy kalkulator życia z oszczędności.

W tym narzędziu możesz obliczyć:

  • na jak długo wystarczą Twoje oszczędności jeśli zrezygnujesz z pracy

  • ile pieniędzy musisz posiadać aby nie musieć już nigdy pracować

  • ile pieniędzy musisz zgromadzić aby przejść na wcześniejszą emeryturę

Kalkulator ile trzeba mieć pieniędzy żeby rzucić pracę

Ile trzeba mieć pieniędzy żeby przestać pracować?

Odpowiedź na to pytanie jest najgorsza z możliwych... to zależy. Sytuacja każdej osoby jest inna, każdy z nas potrzebuje miesięcznie innej kwoty do komfortowego życia. Nie wynika to też wyłącznie z wymarzonego standardu życia, ale też sytuacji życiowej danej osoby.

Inne wydatki ma 30-latek z kredytem hipotecznym i dwójką małych dzieci, a inną 50-latek ze spłaconą hipoteką i dorosłymi dziećmi, które same się utrzymują. Zupełnie inna jest też sytuacja osób w różnych regionach Polski, zwłaszcza ze względu na spore różnice w kosztach życia między dużymi miastami wojewódzkimi, a małymi miejscowościami.

Uogólniając aby ułożyć plan jak zostać rentierem trzeba rozważyć dwie kwestie:

  1. Ile wynoszą Twoje miesięczne wydatki?
  2. Jak długo będziesz na wcześniejszej emeryturze?

Ile wynoszą Twoje miesięczne wydatki?

Przy szacowaniu swoich miesięcznych potrzeb, należy uwzględnić nie tylko rutynowe wydatki na rachunki i jedzenie, ale także założyć budżet na sytuacje nieprzewidziane: remonty, naprawy, awarie. Niedoszacowanie własnych wydatków sprawi, że wcześniejsza emerytura albo będzie brutalnie przerwana - brakiem środków do życia lub będzie okresem ciągłych wyrzeczeń, a przecież nie tak miało być!

O ile rutynowe wydatki jak rachunki i jedzenie są łatwe do oszacowania, o tyle wydatki nierutynowe są już znacznie trudniejsze do obliczenia.

W pierwszym przypadku wystarczy skrupulatnie spisywać wydatki i wyciągnąć średnią z kilku miesięcy.

Przy szacowaniu wydatków nierutynowych należy uwzględnić nie tylko sytuacje awaryjne, ale także potencjalne zmiany sytuacji życiowej np. założenie rodziny, pojawienie się dzieci, kredyt na mieszkanie - są to wyrażenia, które pociągają za sobą trwałe zwiększenie kosztów życia.

Jak długo będziesz na wcześniejszej emeryturze?

Brutalna prawda jest taka, że wszyscy kiedyś umrzemy. Z jeden strony nakłada to odgórne ograniczenie na wymaganą kwotę na wcześniejszą emeryturę, z drugiej strony błędne założenie co do długości okresu emerytury może doprowadzić do problemów finansowych na starość. Ten błąd popełniają zwłaszcza osoby młode, które sądzą, że 30-40 lat to wieczność, a tym co będzie za lat 50 nie ma co w ogóle zaprzątać sobie głowy. Jest to poważny błąd gdyż taki 30 letni optymista może przeklinać sam siebie gdy skończy lat 80.

Jak opracować plan emerytalny?

Gdy już określisz jaka kwota miesięcznie potrzebna jest Ci do spokojnego życia, możesz przystąpić to opracowania planu jak stać się rentierem.

Podstawą planu jest określenie jaki kapitał musisz zgromadzić aby wystarczyło Ci do końca życia. Jak się zaraz przekonasz wymagana kwota nie jest nie możliwa do zgromadzenia, gdyż masz dwóch sprzymierzeńców: procent składany i czas.

Oczywistym jest, że nie wydasz całej kwoty od razu. Jeżeli mądrze zainwestujesz zgromadzone środki możesz choćby częściowo żyć z odsetek. Sprawi to, że posiadany kapitał albo będzie wolniej topniał, a tym samym wystarczy na dłużej, albo nigdy się nie skończy jeżeli kwota odsetek nie przekroczy Twoich wydatków.

Czas także działa na Twoją korzyść, im szybciej zaczniesz oszczędzać i inwestować, tym więcej odsetek zgromadzisz na swój kapitał emerytalny.

Pamiętaj, że najbezpieczniejszą formą inwestowania jest szeroka dywersyfikacja, gdyż pozwala ona obniżyć ryzyko, bez obniżania potencjalnej stopy zwrotu. Dlatego zamiast ograniczać się do lokat lub obligacji, warto część pieniędzy zainwestować w fundusze inwestycyjne, ETFy, akcje, czy nieruchomości.

Jak nie pracować i mieć pieniądze?

Życie z odsetek lub oszczędności nie jest jedynym sposobem zapewnienia sobie wcześniejszej emerytury. Wiele osób wybiera inne podejście i zamiast gromadzić kapitał wolą gromadzić aktywa, które generują dochód pasywny.

Dochód pasywny

Form dochodu pasywnego może być wiele, do najpopularniejszej formy należą mieszkania na wynajem, ale mogą to być też tantiemy, prawa autorskie, strony internetowe, czy dywidendy.

Skupmy się na najpopularniejszej formie powiększania swoich dochodów, czyli inwestycjom w nieruchomości.

Ile trzeba mieć mieszkań, żeby nie pracować?

Gdy przeprowadzisz analizę swoich wydatków i ustalisz ile powinieneś mieć pieniędzy, aby wypłacać sobie comiesięczną rentę, możesz zestawić otrzymaną kwotę z przeciętną ceną wynajmu mieszkania. Wówczas łatwo stwierdzić ile nieruchomości trzeba posiadać aby nie pracować.

Dodatkową zaletą inwestycji w nieruchomości jest ochrona przed inflacją. Wraz ze wzrostem inflacji, możesz podnosić czynsz jaki płacą ci wynajmujący, dzięki czemu nie musisz martwić się utratą wartości pieniędzy w czasie.

Jak długo trzeba oszczędzać na emeryturę?

Gdy już określisz swoje miesięczne potrzeby finansowe. Z pomocą naszego kalkulator życia z oszczędności możesz obliczyć jaka kwota jest Ci potrzebna aby zrezygnować z pracy na etacie.

Kolejnym krokiem będzie określenie jak uzbierać wymaganą sumę, możesz do tego użyć naszego kalkulatora systematycznego oszczędzania wystarczy kilka chwil i będzie wiedzieć na ile realny jest Twój plan.

Ryzyka jakie należy uwzględnić

Pamiętaj aby nie przesadzać z nadmiernym optymizmem. Lepiej szykować się na trudny scenariusz i być mile zaskoczonym, niż odwrotnie. Jeżeli planujesz, żyć wyłącznie z odsetek. musisz wziąć pod uwagę ryzyko inflacji oraz konieczność płacenia podatku belki od dochodów kapitałowych.

Kalkulatory dostępne na naszej stronie uwzględniają te czynniki w swoich obliczeniach, zachęcamy do przeprowadzania własnych analiz i życzymy powodzenia na drodze do wolności finansowej.

Podsumowanie

Jeżeli uzyskane wyniki obliczeń wydadzą Ci się niemożliwe do realizacji to nie poddawaj się. Pamiętaj, że każda złotówka, która na Ciebie pracuje, podnosi Twoje dochody i poprawia budżet domowy. To z kolei pozwala oszczędzać i inwestować więcej i bogacić się szybciej.

Nawet jeżeli nie będziesz mógł odłożyć na wcześniejszą emeryturę, to dzięki zastrzykowi dodatkowych pieniędzy z odsetek możesz pracować mniej godzin miesięcznie lub zmienić pracę na ciekawszą.

Na koniec pamiętaj, że pewnego dnia i tak osiągniesz wiek emerytalny, a zgromadzone środki w połączeniu z państwową emeryturą zapewnią Ci znacznie wyższy poziom życia.

© FinansoPolis 2023-2024 All rights reserved. Przed skorzystaniem ze strony zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności.
Loading...