Uważaj! Nie każda lokata pozwoli Ci zarobić.

Last modified: 2013-01-03

Lokaty są powszechnie uważane za bezpieczne inwestycje, chroniące kapitał przed inflacją. Czy rzeczywiście tak jest? Niestety... nie zawsze.

W tym artykule dowiesz się jak sprawdzić, czy wybrana lokata faktycznie chroni Twoje oszczędności. Pozwoli Ci to wybrać właściwą ofertę, która nie tylko obroni Twój kapitał, ale także pozwoli zarobić.

Dlaczego na lokacie można stracić?

Czynniki, które sprawiają, że inwestycje nie zawsze są atrakcyjne to:

  • niskie oprocentowanie 
  • inflacja 
  • podatek Belki

Niskie oprocentowanie jest typowe dla lokat, to za jego sprawą wiele z nich jest niekorzystna bo odsetki z inwestycji, po odjęciu podatku często nie pokrywają straty wywołanej inflacją.

Jak sprawdzać atrakcyjność lokaty?

Przede wszystkim nie należy sugerować się oprocentowaniem nominalnym podawanym w reklamach. Oprocentowanie nominalne zakłada kapitalizację roczną, jednak jeśli lokata ma częstszą kapitalizację odsetki będą wyższe niż wynika to z nominalnej wartości oprocentowania. Oprocentowanie uwzględniające częstotliwość kapitalizacji nazywamy oprocentowaniem efektywnym.

Przykładowo lokata na 8% przy kapitalizacji kwartalnej ma oprocentowanie efektywne 8.24% (symulacja), a przy kapitalizacji miesięcznej 8.3% (symulacja).

Częstotliwość kapitalizacji to nie jedyny czynnik, który należy uwzględnić. Dochody od zysków kapitałowych podlegają opodatkowaniu podatkiem Belki. Oprocentowanie uwzględniające ten podatek nazywamy oprocentowaniem realnym. Jako, że podatek od zysków kapitałowych jest w Polsce stosunkowo wysoki (19%) to jest ono znacznie niższe niż nominalne.

Inflacja prawdziwą jest zmorą inwestorów.

Kolejnym czynnikiem jaki należy rozważyć jest inflacja. Jest ona prawdziwą zmorą inwestorów. Zwłaszcza w ostatnich latach gdy oscylowała w okolicach 4%.

Aby określić faktyczny wpływ inflacji należy od prognozowanych odsetek (po uwzględnieniu podatku) odjąć stratę wartości kapitału po zakończeniu inwestycji.

 

odsetki – podatek – strata inflacyjna = realny zysk

 

Często po odjęciu inflacji niewiele zostaje, dlatego przed wyborem konkretnej oferty trzeba przeprowadzić obliczenia, które pozwolą to sprawdzić. Nasz kalkulator lokat oblicza realny zysk uwzględniając różne poziomy inflacji. Oto przykładowa symulacja.

Czy wiesz, że...

W przypadku niektórych inwestycji np. akcje, fundusze należy dodatkowo uwzględnić różnego rodzaju prowizje i opłaty.

Podsumowanie

Posiadając już niezbędna wiedzę możesz ocenić faktyczną opłacalność wybranej inwestycji. Artykuł wprawdzie skupia się na lokatach, ale opisywane tu zagadnienia dotyczą każdego rodzaju inwestycji. 

 

© FinansoPolis 2023-2024 All rights reserved. Przed skorzystaniem ze strony zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności.
Loading...