Nauka inwestowania krok po kroku

Last modified: 2013-01-07

Marzysz o wielkiej fortunie i wolności finansowej? Chcesz rozpocząć inwestowanie lecz nie wiesz od czego zacząć? A może masz za sobą pewne doświadczenia, ale bez większych sukcesów?

Z tego artykułu dowiesz się jak krok po kroku zagłębiać się w arkana inwestycji kapitałowych.

Nauka inwestowania

Cechy początkującego inwestora

Początkujący inwestor zazwyczaj posiada mały kapitał oraz małą wiedzę o finansach. Często idzie to w parze z przesadnym optymizmem i nierealistycznymi oczekiwaniami co do przyszłych zysków. Dodając do tego wysoką skłonność do ryzyka, wynikającą ze zwykłej niecierpliwości, mamy wybuchową mieszankę cech, które szybko mogą doprowadzić do katastrofy.
 

W skrócie typowy nowicjusz odznacza się następującymi cechami:

 • ma mały kapitał 
 • ma niedużą wiedzę o inwestycjach kapitałowych
 • jest przesadnym optymistą
 • ma nierealistyczne oczekiwania co do przyszłych zysków
 • jest skłonny do dużego ryzyka
 • jest niecierpliwy

Zaczynając swoją przygodę z rynkami finansowymi ważne jest byś uświadomił sobie i zaakceptować fakt, że możesz popełnić wiele błędów. Nie jest to nic złego bo każdy się kiedyś uczy, a nawet doświadczeni inwestorzy popełniają błędy.

Przy niedużych kwotach inwestycji ważniejsze jest systematyczne oszczędzanie niż wysokie oprocentowanie.

Będąc świadomym ryzyka powinno się je minimalizować. Początkujący inwestorzy z niedużą wiedzą oraz brakiem doświadczenia, powinni skupić się przede wszystkim na inwestycjach bezpiecznych, które chronią ich kapitał.

Przy niedużych kwotach inwestycji ważniejsze jest systematyczne oszczędzanie niż wysokie oprocentowanie.

1. Konta oszczędnościowe

Nie należy się przejmować, że lokaty i konta oszczędnościowe mają niskie stopy zwrotu. Przy niskim kapitale nie ma to dużego znaczenia. Ważniejsze jest systematyczne oszczędzanie niż wysokie oprocentowanie. Dysponując niedużą kwotą każda kolejna dopłata istotnie ją zwiększa. 

Dysponując kwotą kilkuset tysięcy złotych każdy dodatkowy punkt procentowy istotnie zwiększa Twoje zyski, ale przy małych kwotach nie robi to dużej różnicy.

Przykładowo dysponując kwotą 5000 zł i systematycznie oszczędzając 300 zł miesięcznie:

 • na koncie oszczędnościowym oprocentowanym 5% w skali roku zyskasz 286 zł (symulacja)
 • agresywnie inwestując na giełdzie licząc na 20% zysk, odsetki wyniosą 1 204 zł (symulacja)

Różnica odsetek jest nieduża, a ryzyko znacznie większe. Zysk na koncie masz pewny, a giełda nie daje Ci gwarancji, że wszystkiego nie stracisz. Czy dodatkowe 900 zł zysku warte jest takiego ryzyka? Nie sądzę!

2. Lokaty i obligacje

Lokaty bankowe choć nie przynoszą krociowych zysków to stanowią bezpieczną lokatę kapitału i ochronę przed inflacją. Nie wymagają praktycznie, żadnej wiedzy ekonomicznej i angażują inwestora w minimalnym stopniu.

Kiedy wybrać lokatę na kiedy konto oszczędnościowe?  

Najlepiej wybrać oba rozwiązania. Lokaty są zazwyczaj nieco wyżej oprocentowanie, ale konta oszczędnościowe maja dużą zaletę. Dostęp do kapitału bez utraty odsetek.

Konto oszczędnościowe pełni rolę funduszu awaryjnego. W razie sytuacji kryzysowej nie musisz zamykać lokaty i tracić odsetek, wystarczy, że sięgniesz po pieniądze z konta.

Obligacje są również atrakcyjną formą oszczędzania. Należy mieć na uwadze, że choć obligacje Skarbu Państwa są bardzo bezpieczne to instrumenty emitowane przez komercyjne firmy obarczone są wyższym ryzykiem (za to są lepiej oprocentowane).

3. Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne mają wiele zalet. Pozwalają na inwestycje osobom bez znajomości zasad funkcjonowania giełdy, bez konieczności ciągłego śledzenia kursów i dokonywania złożonych analiz. Zarządzający funduszem robią to za nas.

Co więcej, fundusze zapewniają dywersyfikacje inwestycji. Każdy fundusz inwestuje w wiele walorów. Kupując jednostkę funduszu inwestycyjnego inwestujemy jednocześnie w wiele obligacji i akcje kilkudziesięciu spółek.

Oczywiście należy być świadomym ryzyk. Fundusze akcji choć potrafią dać wysokie zyski z czasie hossy, przynoszą duże straty w czasie bessy.

Fundusze inwestycyjne pozwalają jednak na kontrolę ryzyka. Wybierając odpowiedni typ funduszu można dobrać poziom ryzyka do aktualnej sytuacji na rynku i do naszej skłonności do ryzyka.

Do bezpiecznych funduszy zaliczyć można:

 • fundusze pieniężne
 • fundusze stabilnego wzrostu (inna nazwa to fundusze obligacji bo inwestują głównie w obligacje)

Te instrumenty przynoszą nieduże zyski, przeciętnie jest to kilka lub kilkanaście procent rocznie w czasie hossy, ale za to w czasie bessy praktycznie nie przynoszą strat bądź strata jest nieduża.

Alternatywnie można zdecydować się na:

 • fundusze akcji
 • fundusze zrównoważone (inna nazwa to mieszane hybrydą funduszy akcji i stabilnego wzrostu)

Te dwa typy funduszy są stosunkowo agresywne i obarczone wysokim ryzykiem. Jednak rekompensują to wysokie zyski w czasie hossy.

4. Akcje

Inwestycje w akcje to już wyższa szkoła jazdy. Jeśli nie chcesz ponieść dużych strat powinieneś zainwestować sporo czasu w naukę. Na szczęście w Internecie dostępnych jest wiele symulatorów giełdowych gdzie można inwestować wirtualne pieniądze.

Po lekturze kilku dobrych podręczników i kilku latach eksperymentów z użyciem symulatorów giełdowych, możesz uznać, że posiadasz niezbędną wiedzę. Jednak nawet wtedy będziesz narażony na straty. Taka jest specyfika giełdy.

Nauka podstaw inwestycji giełdowych jest bardzo czasochłonna, ale włożony trud popłaca. Giełdy w czasie hossy przynoszą wysokie zyski. Inwestując samodzielnie nie musisz także płacić wysokich prowizji, które muszą ponosić klienci funduszy inwestycyjnych.

5. Instrumenty pochodne

To bardzo zaawansowane i złożone instrumenty finansowe. Zdecydowanie nie dla nowicjuszy. Chodź potrafią przynieść szybkie i duże zyski obarczone są bardzo wysokim ryzykiem. Największym spośród wymienionych tu rodzajów inwestycji. 

Instrumenty pochodne swą nazwę zawdzięczają temu, że są konstrukcjami złożonymi instrumentów pierwotnych np. akcji. Wykorzystują dźwignię finansową by zwielokrotnić inwestowany kapitał. Przykładowo pozwala to na zysk rzędu 10% przy 1% zmiany kursu, ale też stratę 100% przy 10% procentowej zmianie kursu.

Podsumowanie 

Inwestowanie nie jest łatwą sprawą, zdobycie szerokiej wiedzy finansowej i doświadczenia wymaga czasu i wysiłku.

Na szczęście możesz uczyć się tego etapami. Zaczynając od prostych i bezpiecznych inwestycji, dając sobie czas zdobycie odpowiedniej wiedzy i akumulację kapitału powoli zgłębisz tajniki rynków finansowych.

Uważaj na typowe błędy popełniane przez początkujących, czyli niecierpliwość i przesadna skłonność do ryzyka. Wybieraj inwestycje, które dobrze rozumiesz. Pamiętaj, że nie ogranicza Cię wyłącznie wiedza i doświadczenie, ale także czas.  

Być może nigdy nie zainteresujesz się inwestycjami bardziej złożonymi niż fundusze inwestycyjne, ale nie ma w tym nic złego. Inwestowanie w akcje i instrumenty pochodne wymaga ciągłego śledzenia kursów oraz reagowania na nie. Nie każdy może sobie na to pozwolić.

Polecamy także ciekawy artykuł na ten temat Jak inwestować by nie zbankrutować?

 

© FinansoPolis 2023-2024 All rights reserved. Przed skorzystaniem ze strony zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności.
Loading...