8 zasad, które każdy inwestor powinien znać

Last modified: 2013-01-03

Finansowy sukces nie jest zadaniem łatwym. Inwestorzy muszą zmierzyć się z wieloma przeszkodami w drodze na szczyt. Choć nie ma idealnej recepty na sukces, istnieje kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc. 

Poniżej prezentujemy osiem zasad, o których należy pamiętać podejmując decyzje inwestycyjne. 

Rady mają charakter ogólny, nie ograniczają się do konkretnej strategii, czy rodzaju inwestycji. Bazują na ogólnych trendach oraz naturze ludzkiej co sprawia, że są uniwersalne, ponad czasowe i niezależne od konkretnej sytuacji na rynku.

Nie ma idealnych inwestycji

Żadna inwestycja nie daje gwarancji pewnych zysków. Ba, żadna inwestycja nie daje gwarancji ochrony kapitału przed stratą. Stopy zwrotu z inwestycji podlegają cyklicznym wahaniom.

Zmienność najwyraźniej widać w przypadku akcji. Wyceny spółek potrafią zmieniać się wielokrotnie w ciągu dania. Zyskiwać kilkaset procent w ciągu roku w czasie hossy i tracić w czasie bessy.

Trendy ulegają ciągłym zmianom. Przykładowo złoto straciło na wartości w latach 1980-2000 prawie 70 procent, a dziś znów w wyniku niepewności na rynkach staje się ulubieńcem inwestorów bijąc kolejne rekordy.

Nawet powszechnie uznawane za bezpieczne lokaty i obligację mogą powodować straty. Po uwzględnieniu inflacji i konieczności zapłacenia podatku realny zyski jaki dają jest bliski zeru bądź nawet ujemny. Co więcej może się zdarzyć, że instytucja emitująca obligacje stanie się niewypłacalna!

Nigdy nie inwestuj całości swojego kapitału w jedną inwestycję. Jedynie dywersyfikacja pozwoli Ci ograniczyć ryzyko.

Nie staraj się przewidywać przyszłości

To co wydarzy się w przyszłości zależy od tak dużej liczby czynników, że nie sposób tego przewidzieć. Nawet najlepsze prognozy sprawdzają się jedynie częściowo, a im dłuższy horyzont czasowy tym większe prawdopodobieństwo, że przewidywania się nie sprawdzą. 

Jeszcze nie tak dawno temu, bo około roku 2000:

  • Grecja była bogatym krajem
  • Rosja była bankrutem
  • baryłka ropy kosztowała 14 dolarów
  • Facebook nie istniał

Kto by wtedy pomyślał, że w 2013 roku świat stanie na głowie? :)

Zapomnij o przeszłości

Sugerowanie się danymi historycznymi jest poważnym błędem. Przeszłe wydarzania były wynikiem kulminacji wielu czynników, która jest niemożliwa do powtórzenia w przyszłości w identycznej formie.

Zamiast bazować na przeszłości skoncentruj się na faktach. Dostosuj swoją strategię do aktualnej sytuacji. Staraj się wychwycić nowe trendy odpowiednio wcześnie.

Filtruj otrzymywane wiadomości

Większość informacji, którymi bombardują nas media jest bezwartościowa. Wyolbrzymione bądź nieaktualne informacje, każdego dnia starają się wywołać sensację.

Co bardziej kontrowersyjne wysuwają się na pierwszy plan, odsuwając ważne sprawy na bok. Istotne wydarzenia dopiero po czasie zostają „dostrzeżone” przez dziennikarzy i stają się sensacją.

Staraj się wyłapywać je odpowiednio wcześnie i wykorzystać tą wiedzę zanim zrobią to inni.

Słuchaj opinii innych osób

Nikt nie jest nieomylny, Ty także :) Łatwo jest popełnić błąd, zwłaszcza pod wpływem emocji. Emocje sprawiają, że widzimy jedynie dobre, bądź złe strony danego pomysłu. 

Dyskusja z innymi osobami może Ci na nowo naświetlić sprawę, odsłaniając alternatywny punkt widzenia. Zauważ, że większość ludzi sukcesu otacza się gronem doradców by korzystać na ich wiedzy i opiniach. 

Oszczędzanie może dać Ci więcej niż inwestowanie

To stwierdzenie może wydawać się kontrowersyjne, bo powszechnie uważa się, że mądrzej jest inwestować niż po prostu oszczędzać.

Prawda jest jednak taka, że przy niewielkim kapitale, każda dodatkowa kwota oszczędności istotnie zwiększa Twój majątek. Przykładowo jeśli dysponujesz kwotą 10000 zł, to dzięki odkładaniu 500 zł miesięcznie po roku zwiększysz swój majątek o 60%. Takiego przyrostu nie zagwarantuje Ci, żadna inwestycja.

Dysponując niewielkim kapitałem ważniejsze jest aby po prostu go nie stracić. Gdy zgromadzisz już odpowiednio wysokie środki możesz zająć się inwestowaniem z prawdziwego zdarzenia, bo duży kapitał można bardzie zdywersyfikować.

 

Większość problemów finansowych wynika z długów

Długów należy unikać. W lepszych czasach raty kredytu mogą wydawać się niewielkie, ale gdy nastaną gorsze dni zadłużenie może uniemożliwić Ci wyjście z dołka. 

Ludzie myślą głównie o sobie

Ludzie są z natury egoistyczni. W swoich działaniach kierują się własnym dobrem. Każdy inwestor, doradca czy instytucja kieruje się własnym zyskiem. 

Nie ma w tym nic złego, wszak i Ty postępujesz podobnie :) Nie wolno jednak o tym zapominać! Miej to na uwadze słuchając rad doradców oraz opinii analityków. Na wszystko należy patrzeć krytycznym okiem oraz stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych.

© FinansoPolis 2023-2024 All rights reserved. Przed skorzystaniem ze strony zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności.
Loading...